Denník fanúšika kosenia z ME v kosení ručnou kosou

Autor: Andrea Bérešová | 20.8.2019 o 7:13 | (upravené 20.8.2019 o 7:40) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  77x

...alebo ako sa kosilo v Rakúsku... :) pár hodín cesty a 1 aktívny deň v prostredí Horného Rakúska - Sankt Florian Am Inn zachytené v stručnom denníku.

14.08.2019 – posádka v zložení Ľubo, Marek, Aďa, Aška, Máňo, Janka, Milan ako súťažiaci, fanúšikovia, tlmočníci opustila v ranných hodinách, 8.30 h hranicu SR a tiahla autom do mestečka Marie Ansbach pri Viedni po ďalšiu členku tímu tlmočníčku Dodu. Cesta do rakúskeho Sankt Florian Am Inn trvala 3,5 h. Po ubytovaní, registrácii súťažiacich a stretnutí s ďalšou posádkou - Rudo, Saša, Saška, Hugo, Daniela, Stano sa Marek, Rudo, Doda spoločne presunuli na „míting“, kde sa preberali organizačné pokyny, pravidlá súťaže a všetky podrobné informácie o Majstrovstvách Európy v kosení ručnou kosou 2019. Po prehliadnutí si súťažných políčok na mieste kosenia, sa zástupcovia všetkých štátov (Slovensko, Česko, Anglicko, Srbsko, Slovinsko, Nemecko, Rakúsko, Tirolsko, Baskovia, Švajčiarsko) v sprievode hymny s vlastnou vlajkou presunuli na miesto, kde si každý reprezentant štátu vylosoval číslo políčka, ktoré bude kosiť a okrem štartovného čísla dostal na pamiatku aj krčah ako symbol tradičnej keramiky Horného Rakúska s logom a dátumom podujatia. 

15.08.2019 – štvrtok sa hneď zrána niesol v znamení „rozkosenia sa na rakúskej tráve,“ . Bola to úplné nová skúsenosť, keďže tráva bola už štyrikrát kosená, bola to lucerna v kombinácii s obyčajnou trávou, určená na väčšiu kosu s inou technikou kosenia, ako sme u nás na SVK zvyknutí. Následne sme sa presunuli na svätú omšu, ktorá sa niesla nielen v znamení prikázaného sviatku Nanebovzatia Panny Márie, ale aj v duchu Majstrovstiev Európy v kosení ručnou kosou. Omša prebiehala slávnostne, po bohoslužbe obety pán farár posvätil bylinky, ktoré si mala možnosť vziať aj verejnosť a samozrejme posvätil i nástroje na kosenie - kosy s dôrazom, že ide o nástroj na prácu a silu k tejto ťažkej práci nám dáva pán boh. Po tejto slávnostnej chvíľke sa každá krajina svojou výpravou zaradila spolu s vlajkou, koseckou výbavou do alegorického sprievodu, ktorý prechádzal z kostolíka do centra diania súťaže. Celkovo nás bolo 17 Slovákov a podporiť nás prišiel aj fanklub 20. Čechov zo Spolku sekáčů a kosců České republiky.

Samotná súťaž dosahovala maximálne profesionálnu úroveň, prebiehala v 3. kategóriách (juniori, ženy, muži) s odstupom polhodinových intervalov. V jednej kategórií kosilo naraz 7 súťažiacich. Slovenská republika, Česká republika, Anglicko, Srbsko ako nováčikovia reprezentovali svoje krajiny, popredné miesta však zaujali krajiny s početným tímovým zastúpením ako Rakúsko, Švajčiarsko, Nemecko. Nemenej významnými boli aj Slovinsko, južné Tirosko, či Baskovia. V závere dostal každý účastník na pamiatku pečať z podujatia a diplom o poradí z celkového umiestnenia.

A aké podujatie nás čaká o rok či o dva? No predsa Majstrovstvá Európy v kosení ručnou kosou 2021 v Slovinsku. 

Zásluhou nášho kosca Ruda, ktorý sa umiestnil v 2/3 celkového poradia je zabezpečené 1 miesto naviac pre mužov, čím sú o 2 roky zabezpečené miestenky pre viacerých účastníkov - 3 muži, 1 žena a 3 deti do 14 rokov. Zásluhou všetkých súťažiacich, tlmočníkov, fanúšikov, známych i neznámych, ktorí podporili túto družinu svojou prítomnosťou i na diaľku sa opäť Slovenská republika zaslúžila o zviditeľnenie, jednotnú reprezentáciu našej krajiny a tradícii našich regiónov. Z dosiahnutých výsledkov sa veľmi tešíme, keďže ide o doposiaľ najlepšie umiestnenie Slovenskej republiky na Majstrovstvách Európy v kosení ručnou kosou :)

Z európskeho trendu kosenia vyplýva, že je potrebné viesť k tradičnému koseniu hlavne deti a mládež, je potrebné uvedomiť si, že tráva je základ pre obživu zvierat, čo zabezpečuje plynulý kolobeh prírody. Podujatia podporované organizáciami pod záštitou ministerstiev európskeho významu sú odrazom toho, že dané podujatie ma význam ekologický, etický, spoločenský, sociálny a pod. Akcie medzinárodných rozmerov nám ako skupine, či jednotlivcovi slúžia predovšetkým na nadväzovanie priateľských vzťahov, spoluprácu, no hlavne na inšpiráciu ako sa veci dajú robiť oveľa lepšie.

A čo dodať na záver? Jedno veľké ĎAKUJEM!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Od sebavedomia k panike. Ako sa zmenil Kočner v Threeme

Kočner poslal správu aj Jánovi Kuciakovi.

Dobré ráno

Dobré ráno: Kde zlyhala Zuzana Čaputová ako prezidentka?

Ako sa v úrade darí novej prezidentke.

KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

Drucker môže byť rozdielový hráč

Čo je menšie zlo – Drucker alebo Kollár?


Už ste čítali?