Historická žatva Lubina - Kopcové

Autor: Andrea Bérešová | 19.8.2019 o 9:11 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  48x

Historická žatva v obci Lubina Kopcové alebo ako sa nám ani neušli fajné bryndzové halušky, či ako sme sa zviezli na rebriňáku :)

Historická žatva alebo kosenie žita sa uskutočnilo ďalšiu pracovnú sobotu 20. júla 2019 na kopaniciach v obci Lubina v časti Kopcové.

Včas ráno sa na kopci u Milana a Janky stretlo mnoho nadšencov z koseckého spolku, ale aj divákov zo širokého okolia, aby si zaspomínali na to, ako si kedysi ľudia nažívali, pracovali i sa zabávali.

Srdečne nás všetkých privítal organizátor Milan spolu s dcérou Jankou, tiež staršina SKOS-u Miroslav Ledecký. Diváci si vychutnávali ukážky pracovných nástrojov našich predkov (cepy, mláťačky, kosy, hrable, rajtáre) za spevu ženskej speváckej skupiny Holeška z Prašníka, či miestnych ľudových nástrojov - heligónka, gitara. Kosci, diváci, novinári či reportéri si mali možnosť vyskúšať kosenie aj hrabanie ako za starých čias. Každý účastník si mal možnosť pochutiť na bryndzových haluškách, klobáske alebo baraňom guláši. Nebyť kominára, ktorý nám dával chutnať bryndzáky po lyžičke by sme pre veľký záujem o gastronimickú špecialitu, halušky ani neochutnali :)

Podujatie bolo ukončené odovzdaním žatevného venca dokonca dvoch - od speváčok zo ženskej speváckej skupiny Holeška a od kosáčky Majky z východu Slovenska, organizátorovi bol tiež odovzdaný chlieb, ktorý bol slávnostne rozkrojený a každý účastník mal možnosť ochutnať dar matky zeme za prácu, ktorú odviedol. Náš tradičný kočiš s koňmi počas celého dňa previezol deti, ale aj ľudí na rebriňáku za spevu, vyskotu a smiechu :)

Aj touto cestou by som chcela vysloviť jedno veľké: "ĎAKUJEM," organizátorom Janke a Milanovi a celej družine, ktorá s prípravou a priebehom podujatia pomohla :)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Od sebavedomia k panike. Ako sa zmenil Kočner v Threeme

Kočner poslal správu aj Jánovi Kuciakovi.

Dobré ráno

Dobré ráno: Kde zlyhala Zuzana Čaputová ako prezidentka?

Ako sa v úrade darí novej prezidentke.

KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

Drucker môže byť rozdielový hráč

Čo je menšie zlo – Drucker alebo Kollár?


Už ste čítali?