Fotoreport z kosenia ručnou kosou z nemeckého Naundorfu

Autor: Andrea Bérešová | 11.6.2018 o 10:39 | (upravené 11.6.2018 o 22:06) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  161x

Mnoho zážitkov z kosení každú pracovnú sobotu zachytávam postupne v krátkom článku, aby som si vedela udalosti pripomenúť, tiež  odovzdať ďalšej generácií, či inšpirovať obdobných nadšencov.

Dôležitým medzníkom v živote každého človeka je stretávanie sa s ľuďmi, pretože človek ako mysliaci tvor je od prírody spoločenským druhom. Tak sa teda združujeme vo dvojiciach, v partiách, v rodinách, v spolkoch a kadekde. Ak sa chceme dozvedieť niečo nové z akejkoľvek oblasti - práca alebo naše hobby, vycestujeme, spoznáme iné kultúry, mentality, temperament. Získané poznatky aplikujeme, alebo si iba všímame a vyhýbame sa tomu, či si urobíme vlastný názor a každou takouto skúsenosťou sa v konečnom dôsledku vzdelávame.

Tento úvodník sedí na akúkoľvek činnosť, no ja sa chcem zamerať ako vždy na kosenie.

Po skúsenostiach vo Švajčiarsku sme sa v sobotu 02.06.2018 vybrali okúsiť aj nemeckú kultúru. Počasie nám neprialo, ale aj napriek tomu s dáždnikom v ruke a s foťákom sme najprv zbehli Drážďany, a tak sme sa pobrali obzrieť nemecké lúky.

Východné Nemecko priam žije poľnohospodárstvom, všade vidno upravený dvor, záhradku, nejaké to domáce zviera. Sobota sa od rána nesie v znamení trhov - pečivo, mliečne výrobky, nakladaná rôzne ochutená kapusta, či predaj rôznych vecí.

Samotné kosenie malo bohatý priebeh pre diváka. Kosilo sa vo viacerých kategóriách - deti, ženy, muži, družstvá, a jednotlivci s dĺžkou kosy viac ako 90 cm. Súťažiaci kosili 3 naraz, oproti našej SVK lige pripadal na jednotlivca 1 časomerač a hodnotila sa nielen kvalita pokosu t.j. jednotná výška, ale aj čistota políčka a uloženie riadka. Jazyková bariéra medzi koscami bola, ale pri práci sa všetci rovnako zhodneme a dohodneme. Pokosená tráva sa zhrabávala do jedného riadka a mechanizmy ju hneď odnášali na vlečku a na vopred určené miesto.

Organizačne, teda každý priložil ruku k dielu. Každý kosec získal medailu a sadeničku tekvice na zasadenie, prvé tri miesta z každej kategórie naviac aj pohár. Všetci zúčastnení hodnotíme tento výlet pozitívne - nové skúsenosti, stretnutia s ľuďmi a to, že aj napriek nepriaznivému počasiu sme šťastne došli domov.

Kosci v kategórii "deti do 13 rokov"
Kosci v kategórii "deti nad 13 rokov"
Kosci v kategórii "ženy"
Kosci v kategórii "muži nad 60 rokov"
Kosci v kategórii "muži"
Kosci v kategórii "dĺžka kosy nad 90 cm"
Kosci v kategórii "družstvá - ženy"
Kosci v kategórii "družstvá muži"

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Beaty Balogovej

Príbehy, ktoré odlíšia pravdu od klamstva, môžu stáť život

Prejav šéfredaktorky SME Beaty Balogovej na odovzdávaní medzinárodnej Ceny Alfreda Frieda pre fotografiu roka na tému mier.

SVET

Komika Billa Cosbyho odsúdili za sexuálny útok

Cosby strávi za mrežami tri až desať rokov.


Už ste čítali?